Zámeček chátrá už od 70 let
Zámeček chátrá už od 70 let
22.11.2006 - MARKÉTA RADOVÁ - Kraj Moravskoslezský - str. 04
Zámeček chátrá už od 70. let
Budova bývalé rychty ve Starých Heřminovech má dva roky nového majitele, zatím však pustne dál
Chátrající zámky
Staré Heřminovy - Zámeček v centru obce Staré Heřminovy, v mluvě místních takzvaný Úředníčkův dům, chátrá již několik desetiletí.
Původně klasicistní budovu bývalé rychty před dvěma roky získal nový majitel, shodou okolností starosta sousední obce, Nových Heřminov. Zámek však zatím pustne dál.
„Vadí nám, že budova chátrá. Rozhodně by se s ní mělo něco dělat a byla by škoda ji zbourat,“ shodují se místní obyvatelé.
Zdevastovaná budova zámečku je v součastnosti prázdná, strop propadlý, stěny poškodili sprejeři.
„O demolici jsem neuvažoval,“ říká současný majitel objektu, Radovan Jílka. Parcelu obsahující také dva tisíce metrů čtverečních půdy odkoupil před dvěma lety od Pozemkového fondu. A podle svých slov v podstatě ani netušil, že kupuje objekt s historickou hodnotou.
„Divím se, že o objekt dosud neměla zájem obec,“ říká Radovan Jílka. „Čtrnáct dní před volbami jsem se ve věci využití budovy snažil kontaktovat paní starostku, měla ale nemocenskou,“ řekl současný majitel s tím, že chce brzy oslovit nově zvoleného starostu Starých Heřminov.
„Několikrát jsme se pana Jílka snažili kontaktovat, ale marně,“ říká starosta Starých Heřminov Augustin Bocek. Také on zdůrazňuje, že schůzka se současným majitelem zámečku je nutná.
„Prostory by mohly sloužit třeba jako dům klidného stáří,“ uvažuje Radovan Jílek. Stejnou myšlenku nezávisle na něm vysloví i Augustin Bocek: „Pokud by se podařilo získat dotace, mohli bychom uvažovat třeba o penzionu pro seniory.“ Mezi dnes holými stěnami se po několik staletí psala minulost obce. Sídlily zde generace rychtářů, zámeček byl dědičným fojtstvím.
„Na počátku dvacátého století zde pobýval rod Bartelů, významných opavských architektů, kteří pro Opavu navrhli a vystavěli budovu Mariana nebo vilu Soví hrádek,“ připomíná kunsthistorik Pavel Šopák ze Slezské univerzity v Opavě.
Po válce byla rodina odsunuta do Německa. Pravnuk architekta Adalberta Bartela se na Bruntálsko stále vrací, prochází místa svého dětství.
Budova bývalého fojtství je dnes prázdná. „Zůstaly původní klenby charakteristické pro pozdní baroko konce osmnáctého století a řada původních konstrukcí,“ sdělil Pavel Šopák, který však interiéry naposledy viděl před zhruba třemi lety.
Zámeček není kulturní památkou. „Přestavbami po druhé světové válce byl památkový charakter zvláště interiérů budovy natolik pozměněn, že se o její ochraně zatím neuvažuje,“ uvedla před časem Eva Krčmářová z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.
Po roce 1945 budovu bývalé rychty nějaký čas obhospodařoval národní správce. „Jmenoval se Úředníček - odtud pojmenování Úředníčkův dům,“ říká Augustin Bocek.
Až do sedmdesátých let byla budova využívána pro zemědělské účely a stále více chátrala. Naposledy -v sedmdesátých letech - zde byl sklad chemických hnojiv.
Dusičnany z hnojiv stavbu ještě více narušily, přispěly k proboření stropu.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko
Zdrojem zpráv je MFDNES, MAFRA, a.s. Copyright (c) 2009