Obecní vlajka a znak
Obce povýšily na města a městyse, dostaly dekret na vlajku a znak
Datum: 13. 5. 2008, 14.38, zdroj: ČTK, rubrika: Události
Praha -- Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček s místopředsedkyní Miroslavou Němcovou dnes předali zástupcům vybraných obcí dekrety, které je od nynějška stanoví městem nebo městysem. Při tomto ceremoniálu, který se ve sněmovních prostorách odehrává několikrát do roka, také předal zhruba šesti desítkám obcí dekrety na obecní vlajky a znaky.
Městem se nyní stala Andělská Hora na Bruntálsku, na městys povýšil Batelov na Jihlavsku, Dřevohostice na Přerovsku, Švábenice na Vyškovsku a Pozlovice na Zlínsku. Dekret na obecní znak a vlajku obdržely například Blšany na Lounsku, Přibyslavice na Třebíčsku a Staré Heřminovy na Bruntálsku.
Obřad, který se zpravidla odehrává v prostorách Státních aktů, se dnes přesunul přímo do jednacího sálu, kde se konají schůze sněmovny. Vlček mimo jiné ocenil práci obecních zastupitelů s tím, že je také radní a ví, co tato práce obnáší. Němcová zdůraznila, že pro vedení sněmovny je svátkem setkat se s představiteli obcí ve vznešené, mírumilovné a sváteční atmosféře. "Příliš často tady takových dnů nezažíváme," řekla v narážce na často hlučná a napjatá jednání sněmovny.
Obec, která má zájem o udělení dekretu na vlajku a znak, pošle žádost sněmovnímu podvýboru pro heraldiku a vexilologii. Podvýbor poté osloví heraldiky a odborníky na vlajky, vexilology, ti návrh prostudují a nakonec vytvoří popisy k návrhům. Podvýbor osloví žádající obec, zda s návrhem souhlasí. Výsledkem je pak ceremoniál, na kterém starostové v Poslanecké sněmovně přebírají z rukou jejích představitelů příslušné dekrety. V Registru komunálních symbolů, který je k dispozici na webových stránkách sněmovny, je nyní 3426 vlajek a 3071 znaků.